З історії бібліотеки Миргородського ліцею ім. Т.Г.Шевченка
Ліцей ім. Т. Г. Шевченка знаходиться в центрі мальовничого куточка України міста – курорту Миргорода на вулиці, яка носить ім’я славетного земляка – М.В.Гоголя. Цією вулицею проходив не раз і наш Великий Кобзар, чиє ім’я носить наш заклад.
Навчальний заклад відомий далеко за межами Миргородщини, школа передового досвіду для сотень колег Полтавщини.
За 75 років існування вона дала дорогу в життя п’ятьом тисячам юних миргородців, які зараз трудяться в усіх куточках країни. Серед них чимало керівників підприємств, відомих лікарів і вчених педагогів. Пілотна школа одна з перших у місті впровадила комп’ютерну техніку. З 1995 року школа стала гімназією. З серпня 2022 року гімназію перейменували на ліцей. А відкрився навчальний заклад в далекому тяжкому 1938 році. Тоді це була школа № 7 ім. Т.Г.Шевченка з російською мовою навчання. За парти сіли 26 учнів, енергійних і допитливих. У місті на той час почала зростати чисельність населення і виникла потреба відкрити школу з російською мовою навчання. Приміщення для навчального закладу тоді не було і вона розміщувалася в різні роки в приміщеннях школи № 1, школи-інтернату для дітей з пониженим слухом та школі № 3. Приміщення для бібліотеки також не було. І лише в 1945 році в школі-інтернаті для дітей з пониженим слухом було виділено кімнату. Літератури на той час було дуже мало, підручників російською мовою також не вистачало. Педагогічний колектив, батьківський комітет та самі учні допомагали, чим могли. Дарували книги для бібліотеки, виготовляли на газетному папері унаочнення. Директором школи на той час працював Ф.М. Локай. Він більшу частину своєї домашньої бібліотеки передав школі.
І вже в 1950 році фонд бібліотеки налічував близько 1500 екземплярів. Були твори класиків української та зарубіжної літератури, дитяча література: це твори І.Нечуя-Левицького, І.Франка, Лесі Українки, І.Котляревського, М.Коцюбинського, П.Тичини, М.Рильського, Л.Толстого, В.Короленка, І.Крилова, В.Маяковського, М.Шолохова, М.Горького, М.Трублаїні, Н.Забіли, О.Донченка. Була також методична література з фізики, історії, біології, української та російської мови й літератури, а також довідкова література: енциклопедії та словники.
В 1951 році середня школа № 6 переїхала в світле, затишне триповерхове приміщення по вулиці Гоголя 90, де й знаходиться до цього часу. Біля школи був побудований невеличкий будиночок, в якому і знаходилась бібліотека. На той час книжковий фонд значно виріс. В бібліотеці нараховувалось вже до 12 тисяч книг. Як згадував колишній директор гімназії А.В.Радько, який був учнем школи з 1959 року по 1969 рік, в 1969 році під бібліотеку було в приміщенні школи виділено класну кімнату, площею 57,5 м2, в якій до цього часу був клас Анатолія Васильовича. І йому разом з учнями довелось переносити книги із старого приміщення бібліотеки в нове. Площа бібліотеки значно розширилася. Бібліотекарем на той час стала Сайко Тетяна Микитівна. Довгий час вона працювала в середній школі № 6 - 60-ті – 70-ті роки. Тетяна Микитівна була фахівцем своєї справи, знаючим строгим бібліотекарем. Багато уваги вона приділяла вихованню підростаючого покоління, прищеплювала дітям любов до книги, до читання. Про Тетяну Микитівну, всі хто її знав, згадують з любов’ю та пошаною.
Та найбільше надходило до бібліотеки літератури з кінця 70-х років до початку 90-х років. В цей час було отримано багато дитячої літератури, довідкової, методичної, творів зарубіжних та українських письменників. В 1978 році школа перейшла на безкоштовне користування підручниками. Бібліотека комплектувалась через бібколектор, книжковий магазин.
З 1979 року, коли директором став А.В.Радько, розпочався новий розквіт школи. Було введено нове приміщення, в якому розташувалися кабінети, початкова школа, актовий і спортивний зали, їдальня на 180 місць. Нині приміщення ліцею займає 4200 квадратних метрів. Працюють 37 класів, 2 кабінети інформатики, 2 спортивні зали, бібліотека з читальним залом, кабінет психолога, навчальні майстерні. У 80-ті роки завідуючою бібліотеки працювала Неводнича Катерина Михайлівна. В цей час бібліотека проводила велику пошукову роботу. Було виготовлено альбом, в якому розміщені спогади учасників визволення Миргородщини від німецьких загарбників. Плідно працювала в цей час шкільна бібліотека з міською бібліотекою для дорослих ім. Д.Гурамішвілі. Згідно затвердженого плану проводилися з учнями 9-10 класів бібліотечні уроки. Діяв юнацький клуб «Ровесник», метою якого було засвоїти правила сучасного етикету, навчитися користуватися ними в житті, стати інтелігентною людиною, виховати в собі почуття прекрасного.
Діяв також клуб «Орієнтир» з професійної орієнтації. На засідання цього клубу запрошувались люди різних професій: лікарі, юристи, товарознавці, будівельники та інші. Спільно з міською бібліотекою проводилися також усні журнали, літературні вечори, літературно-музичні композиції.
На той час я працювала бібліографом у міській бібліотеці для дорослих і брала участь в організації та проведенні всіх масових заходів спільно із школою №6.
З 1989 року по 1993 рік завідуючою працювала Коржик Маргарита Володимирівна. У цей час кількість класів у середній школі №6 збільшилася, кількість учнів досягла 1300 чоловік і було введено посаду бібліотекаря. У 90 – х роках у бібліотеці було проведено ремонт, її площа значно розширилася: додалося книгосховище та читальний зал на 12 місць. Загальна площа бібліотеки стала 107,5 м2.
З 1994 року до 2020 завідуючою бібліотеки працювала Аршиннікова Валентина Федорівна, з 1995 по 2013 рік бібліотекарем працювала Федченко Алла Григорівна, з 2020 завідувачка бібліотеки – Савчук Алла Сергіївна.
Діяльність бібліотеки спрямована на виховання в учнів інформаційної культури, любові до книги, культури читання, вміння користуватися бібліотекою, її фондами, довідково – бібліографічним апаратом. Особлива увага приділяється широкій популяризації української літератури, літератури з питань освіти, історії і культури українського народу та поваги до рідної мови, національно – культурних і духовних надбань нашого народу.
До читання в ліцею залучено близько 90% учнів, вчителів та інших співробітників. В обслуговуванні читачів та популяризації книги використовуються різноманітні форми роботи.
Основним у роботі бібліотеки є наявність необхідного книжкового фонду. Так як надходження зараз зовсім невеликі, у пригоді стають книги придбані за кошти спонсорів та подаровані читачами. Це енциклопедії, довідники, дитяча література, твори українських та зарубіжних авторів.
Враховуючи складності із забезпеченням потрібною літературою, ми використовуємо матеріали періодичних видань. Щороку передплачуємо близько 20 назв періодичних видань.
В бібліотеці ведуться алфавітний та систематичний каталоги, систематична картотека газетно – журнальних статей, краєзнавча картотека, тематичні папки з підібраними матеріалами за різноманітними темами. Вже понад двадцять років ведуться альбоми, де збирається матеріал з історії навчального закладу, який друкується в періодичних виданнях.
Для того, щоб навчити читачів користуватися довідково – бібліографічним апаратом, проводяться бібліотечні уроки з основ бібліографічної грамотності, проводяться огляди літератури «На допомогу у вивченні шкільних предметів», «Наш рідний край», «Сторінками твого підручника», друкуються інформаційні списки літератури.
Раз на чверть проводяться рейди – перевірки стану підручників членами організаційного комітету. В читальному залі оформлено стенд «Живи, книго!», де постійно висвітлюються результати перевірок.
До послуг читачів в бібліотеці два комп’ютери, інтернет, принтер.
Йдучи до бібліотеки, читачі повинні бути впевнені, що отримають тут кваліфіковану допомогу у доборі необхідної інформації.
Завідувачка бібліотеки Миргородського ліцею ім.Т.Г.Шевченка